Archiv / Odborné články / Jedna z nejvzácnějších švýcarských známek v Sálové aukci 46

11.05.2015   Autor: D.K.; Počet zobrazení: 5279

Úvodem poznamenejme, že staré švýcarské známky, zejména kantony a raná spolková vydání, jsou ve Švýcarsku obecně vnímány jako součást národního kulturního bohatství. I nefilatelistická veřejnost má dobré povědomí o těchto známkách - že jsou vzácné, často legendární, dokumentující napínavou cestu Švýcarů ke sjednocení a že spoluvytváří národní kulturní identitu. (Jaký to rozdíl vzhledem k veřejnosti české, nemající o známkách povědomí žádné). Díky tomu, že staré známky a jejich sbírání mají více jak 140 let své místo v národní kultuře, jsou podmínky pro filatelii ve Švýcarsku ideální. Švýcarská klasika má tu nejlepší tržní a expertní podporu, maximální prestiž a je trvalým předmětem zájmu nejen doma, ale odjakživa i v zahraničí a tvoří tak jádro zejména kontinentální filatelistické tradice. Dodejme ještě, že tržní ceny v posledních měsících dostaly dva prorůstové impulsy - poznání, že krátká perioda stagnace "kantonů a konfederace" je u konce a dobré kusy prostě "musí jít nahoru" a také růst kurzu franku.

Sálová aukce 46: položka 429.
obr
  obr

Největšími švýcarskými raritami ovšem nejsou nejstarší "kantony" jako např. "Doppelgenf", jež je dochována v počtu mnoha set kusů, ale vzácnosti z emise Orts-Post, Poste Locale a Rayony, tj. ze spolkových vydání 1850 - 1852. Tyto de facto první konfederační známky "Eidgenossenschaft-Ausgabe" přišly ve složité době, kdy se dokončovalo sjednocení měny (nahrazení mnoha lokálních měn frankem =100Rapp (Centimes), převedení kantonálních pošt pod spolkovou poštovní správu, přizpůsobení ženevských tarifů ve francouzské měně spolkovému mincovnímu systému atd.
Vzniklo tedy vydání Orts-Post a Poste Locale s nominálem 2½ Rp pro dopisy do 2 Loth (30gr) v místě (smělo používat 36 větších měst) a Rayon I, II a III s 5, 10 a 15Rp pro vzdálenosti do 9,6km, do 50km a do 200km. Katalog Michel č. 5-12, Zumstein či nově SBK 13-20. Tisk byl svěřen firmě Carla Durheima, známého litografa a fotografa z Bernu. Vydání je někdy zváno Durheimovo (Durheim-Ausgabe).

 obr
  Carl Durheim (1810-1890)

Tisklo se litograficky z desky (tiskový kámen) o 40 známkových polích (5x8). Jednotlivá tisková pole na desce byla vytvářena ručně po jednom a vzniklo tedy 40 různých jasně identifikovatelných typů. Např. náš los 429 je známka typu 40, z pravého dolního rohu tiskového kamene. Poste Locale bylo vydáno 24.5. 1850 a tištěno ze 2 kamenů - "černý a červený", kdy se z druhého dotiskávalo červené pozadí helvétského kříže. Známky Rayon I-III byly vydány později, od října 1850. U známek Orts-Post, Poste Locale byl kříž uprostřed "orámován" tenkými černými linkami. Během tisku v průběhu roku 1850 bylo zřejmě poukázáno na to, že orámování kříže je heraldicky nesprávné a známky Rayon I+II (podzim 1850) a další Rayon I (jaro 1851) byl tištěny většinou již z upravených kamenů "bez orámování". První Poste Locale (Mi.6I) "s orámováním" byly již vytištěny v dostatečném množství, a tak se z upravených kamenů "bez orámování" další netiskly (navíc byl dostatek obdobných známek 2½ Rp Orts-Post), a to až do velmi omezeného dodatečného tisku - II. vydání - v 2. polovině roku 1851, před zrušením lokálního tarifu 2½ Rp. Tehdy tedy vznikl velmi malý počet Poste Locale "bez orámování" (Mi.6II), z nichž se dochovalo mizivé množství. Uvádí se cca 200-250 známek a 20-25 dopisů (patří ke světovým raritám), všechny z konce června - prosinec 1851, viz. např.: ghonegger.ch/de/Wissenswertes /Artikel-sammlung/.
Mezitím se od října 1850 tiskly Rayony I+II heraldicky správně bez orámování. (Naopak zde kusy tištěné výjimečně a zřejmě omylem ze starých kamenů s úplným orámováním jsou ještě vzácnější - Mi.8I a 9I, obojí cca 30ks s cenami 110.000 EUR a 170.000 EUR.)

Důležitým faktem u Poste Locale Mi.6II je, že se nejedná o chybotisk, ale s největší pravděpodobností o řádné II. vydání - heraldicky správný dotisk, zatímco na Mi.8I a 9I lze nahlížet spíše jako na chybotisky.
Naprostá většina dochovaných Poste Locale bez orámování, zejména ty poštovně použité, jsou poškozené. U celé švýcarské klasiky, a u této známky obzvlášť, se velmi často vyskytují světlá místa díky nepevnému a tenkému papíru, natržení, lomy, velmi špatné střihy atd. Někteří významní sběratelé a znalci proto Poste Locale bez orámování, pokud jsou v dobré kvalitě, a také vzhledem k okolnostem vzniku, označují za nejvzácnější švýcarské známky vůbec! Jejich mimořádnost byla rozpoznána již v samých počátcích filatelie, kdy byly vyhledávány těmi největšími z "otců zakladatelů". Phillip von Ferrary a po něm Maurice Burrus dokonce vlastnili neuvěřitelný čistý 4-blok! Je to jeden z nejtěžších kalibrů světové filatelie!

obr

 obr
   obr
 Phillip von Ferrary (1859-1917)
     Maurice Burrus (1882-1959)

Námi nabízený kus je ovšem poštovně použitý, s kosočtvercovým razítkem "eidgenossische Raute" (zřejmě Ženeva). Zajímavá je signatura vzadu - jak uvádí E. Rellstab ve svém atestu - majetnická značka jednoho z největších sběratelů Švýcarska všech dob barona Axela de Reuterskjöld (1860 - 1937). Tento šlechtic, narozen ve Švédsku, vytvořil již v 90. letech 19. století, vedle kolekce Švýcarska, také fenomenální sbírky Mauritia, Havaje, britských kolonií v Karibiku aj. a dosáhl s nimi velkých mezinárodních úspěchů na výstavách v Zurichu, Paříži a Ženevě (1893 - 1896). Byl skvělým znalcem a publicistou (mj. "Die Schweizerischen Postmarken 1843 - 1862", vydáno v roce 1899) a také předním jurymanem (prezident nebo viceprezident 14 velkých výstav v období 1893 - 1927), signatář Roll of Distinguished Philatelists 1921 atd.

obr

  Axel de Reuterskjöld (1860-1937)

Do naší aukce se tedy opět dostává známka jednoznačně mimořádná, vzácnost se skvělým rodokmenem a ve výrazně nadprůměrné kvalitě! Zřejmě nebude příliš odvážný závěr, že byla-li tato Poste Locale hodna sbírky či pozornosti barona de Reuterskjöld, zaujme jistě i dnes ty největší a nejnáročnější sběratele.

Autor: D.K. (11.05.2015)