Public Auction 53 / Faleristics

This auction is archived, you cannot bid or buy items from this auction!
View type:view_columnview_stream
192020 - 1860 Leopoldův Order 1808, rytířský cross with war dekor
1860 Leopoldův Order 1808, rytířský cross with war dekorací, bronze gilt, smalty, marked Rozet & Fischmeister, puncováno "asterisk", Marko.052d; defect smaltu, včeně original etui f. "Rothe & Neffe, Wien, K.u.K.. Kammer-Juweliere"
Starting price: CZK
192015 - 1849 Order Franz Joseph I., F.J.O. 1849 with military ribbon
1849 Order Franz Joseph I., F.J.O. 1849 with military ribbon, bronze gilt, smalty, marked V. Mayer & sons in Wien, puncováno asterisk, Marko.098e, incl. original značené etui with inscription F.J.O.
Starting price: CZK
192009 - 1849 Military Merit cross, class III with war dekorací and
1849 Military Merit cross, class III with war dekorací and sword, Militaer Verdienskreuz III. Klasse 1849, bronze stříbřená a gilt, smalty, neznačeno, Marko.136m; incl. original etui in very good status
Starting price: CZK
192014 - 1849 Cross of Merit 1849, golden with crown on/for military
1849 Cross of Merit 1849, golden with crown on/for military ribbon, gold, smalty, marked RS, puncováno, Marko.138c; incl. original etui
Starting price: CZK
192007 - 1873 War medal 2. December 1873, bronze gilt, Marko.364, inc
1873 War medal 2. December 1873, bronze gilt, Marko.364, incl. original etui (!) in very good status
Starting price: CZK
192016 - 1916 Military záslužná medal Signum Laudis, silver medal
1916 Military záslužná medal Signum Laudis, silver medal Fr. Joseph I. on/for military ribbon with sword, marked "JZ" (J. Zimbler), puncováno, Marko.146a, incl. commercial original etui in perfect quality
Starting price: CZK
191565 - 1960-1980 [COLLECTIONS]  comp. 5 pcs of medal Badge of honou
1960-1980 [COLLECTIONS] comp. 5 pcs of medal Badge of honour Police, Zasloužilý pracovník ND, Nejlepší pracovník transport, silver (engine), Exemplary shooter LM, Čestná star LM, all in/at original etujích, supplemented with comp. 3 pcs of tiskařských cliché - cachets philatelic exhibitions, 3-obrazový cliché "Philatelic exhibition in/at Riegrově kraji 1935", other "Semily III. exhibition of stamps 1940" and "Exhibition post. stamps Semily 1946"
Starting price: CZK

Public Auction 53 / Faleristics - Information

Faleristika

Faleristika je pomocná věda historická, která se zabývá popisem a historií řádů a vyznamenání. Pojednává o viditelně nošených vyznamenáních, tedy řádech, medailích a odznacích, jež byly uděleny za zásluhy jakéhokoli druhu.

Název faleristika zavedl jako první československý voják a sběratel řádů Oldřich Pilc kolem roku 1937. Výraz je odvozen ze starořeckého slova τὰ φάλαρα, označující kovové ozdoby na přilbách válečníků a jejich koní, převzatého Římany ve tvaru phalerae jako označení vojenských vyznamenání. Byly to kruhové medaile z bronzu, stříbra a zlata, s vyobrazením bohů a nošené na hrudi těchto válečníků.

Faleristika má úzký vztah k heraldice jako nauce o znacích. Heraldika i faleristika mají společné kořeny v době křižáckých válek, kdy se bojující rytíři zdobili symboly. Tyto symboly se staly odznaky tehdejších prvních rytířských řádů. Faleristika převzala heraldickou terminologii při popisování řádů. Předně zásady popisu z pohledu nositele řádu a nikoli z pohledu pozorovatele – čili pravá a levá strana se udávají obráceně.  Záležitostí praktické heraldiky, tj. dodržováním jejích zásad, tvorbou a popisem znaků se kdysi zabývali příslušní královští úředníci – heroldi.