Sálová aukce 37 / Faleristika

Aktuálně běží Aukce 74, kde můžete najít podobné položky a dražit!
144417 - 1949 ČSR II.  Řád 25. února, I. třída, Ag, zlacené, s
1949 ČSR II. Řád 25. února, I. třída, Ag, zlacené, smalt, punc "900", se stužkou a miniaturou, včetně etuje
Vyvolávací cena:
144413 - 1893 CYKLISTIKA PRAHA-ŽIŽKOV  dekorace pro mistra Prahy, z
1893 CYKLISTIKA PRAHA-ŽIŽKOV dekorace pro mistra Prahy, zdobeno rubíny (?), velikost 6x6cm, včetně etuje
Vyvolávací cena:
144992 - 1944 Řád svatováclavské orlice, III. stupeň, výška 25
1944 Řád svatováclavské orlice, III. stupeň, výška 25mm, šířka 22mm, svislý hrot
Vyvolávací cena:
144414 - 1936 SPARTA PRAHA–AUSTRIA WIEN  Ag pamětní medaile X. fi
1936 SPARTA PRAHA–AUSTRIA WIEN Ag pamětní medaile X. finále Středoevropského poháru, puncovní značka, ryzost 987; včetně etuje
Vyvolávací cena:
141934 - 1970-85 [SBÍRKY]  sestava 35ks plaket - různá výročí,
1970-85 [SBÍRKY] sestava 35ks plaket - různá výročí, osobnosti aj., včetně etují; vše v kartónové krabici, celkem 5kg materiálu
Vyvolávací cena:

Sálová aukce 37 / Faleristika - Informace

Faleristika

Faleristika je pomocná věda historická, která se zabývá popisem a historií řádů a vyznamenání. Pojednává o viditelně nošených vyznamenáních, tedy řádech, medailích a odznacích, jež byly uděleny za zásluhy jakéhokoli druhu.

Název faleristika zavedl jako první československý voják a sběratel řádů Oldřich Pilc kolem roku 1937. Výraz je odvozen ze starořeckého slova τὰ φάλαρα, označující kovové ozdoby na přilbách válečníků a jejich koní, převzatého Římany ve tvaru phalerae jako označení vojenských vyznamenání. Byly to kruhové medaile z bronzu, stříbra a zlata, s vyobrazením bohů a nošené na hrudi těchto válečníků.

Faleristika má úzký vztah k heraldice jako nauce o znacích. Heraldika i faleristika mají společné kořeny v době křižáckých válek, kdy se bojující rytíři zdobili symboly. Tyto symboly se staly odznaky tehdejších prvních rytířských řádů. Faleristika převzala heraldickou terminologii při popisování řádů. Předně zásady popisu z pohledu nositele řádu a nikoli z pohledu pozorovatele – čili pravá a levá strana se udávají obráceně.  Záležitostí praktické heraldiky, tj. dodržováním jejích zásad, tvorbou a popisem znaků se kdysi zabývali příslušní královští úředníci – heroldi.