eShop / Filatelie / Afrika / Severní a východní Afrika

232938
4 400
232938 - 1906-1912 MOHÉLI / MAYOTTE / sestava 39 zn. emise Alegorie:
1906-1912 MOHÉLI / MAYOTTE / sestava 39 zn. emise Alegorie: Mayotte Yv.1-14 a 21-31 komplet, Mohéli Yv.1-14 (bez levné 1C a 20C), koncovky bezvadné; část signována Belleville, celkově pěkné, jako "čisté" malý výskyt, kat. cca 995€
227472
2 300
227472 - 1941 SG.92-95, Palmy 6P - 20P; koncové hodnoty z hledané s
1941 SG.92-95, Palmy 6P - 20P; koncové hodnoty z hledané série, kat. £277
238042
238042 - 1948-1949 BRITSKÁ OKUPACE / SG.E1-E12, Jiří VI. 1/2P-10Sh
1948-1949 BRITSKÁ OKUPACE / SG.E1-E12, Jiří VI. 1/2P-10Sh s přetisky B.M.A. ERITREA a novými nominály; kompletní bezvadná série, kat. £75
238003
238003 - 1949 BRITSKÁ POŠTA V MAROKU / SG.77-93, Jiří VI. 1/2P-5S
1949 BRITSKÁ POŠTA V MAROKU / SG.77-93, Jiří VI. 1/2P-5Sh s přetiskem MOROCCO AGENCIES; kompletní bezvadná série, kat. £85
162831
162831 - 1884 SG.D58, D61, Doplatní, průsvitka W6, hodnota 10pa a 5
1884 SG.D58, D61, Doplatní, průsvitka W6, hodnota 10pa a 5pi, kat. £135
232411
232411 - 1913 SG.260, Plachetnice Dhow 10R zelená / hnědá, průsvi
1913 SG.260, Plachetnice "Dhow" 10R zelená / hnědá, průsvitka "rose"; pěkný kus, kat. £225

eShop / Filatelie / Afrika / Severní a východní Afrika - Informace

Britský koloniální obchod s východní Afrikou se výrazněji rozvíjel od 40. let 19. století. Na konci 80. let se podařilo nově vzniklé soukromé Britské východoafrické společnosti v čele se sirem Williamem Mckinonnem dojednat se zanzibarským sultánem „pronájem" pobřežního území kolem Mombasy, nad kterým sultán formálně držel patronát. V roce 1890 pak obdržela Britská východoafrická společnost královské privilegium udělující obchodní výsady a administrativní a soudní pravomoci nad územím nově vzniklé Britské Východní Afriky. V témže roce byly společností vydány nejdříve provizorní přetiskové poštovní známky (přetisky na známkách Velké Británie) a poté např. dnes sběratelsky oblíbená emise „Light and Liberty" s nápisem „IMPERIAL BRITISH EAST AFRICA COMPANY". Zároveň byla na sklonku roku 1890 včleněna pod její správu rovněž i sousední Uganda.

V roce 1895 se Britská východoafrická společnost ocitla na pokraji bankrotu, když ji zcela vyčerpalo finančně náročné vydržování nájemných vojenských jednotek v oblasti. Veškerá dříve udělená privilegia byla zpětně převzata vládou Spojeného království a nad územím Britské Východní Afriky a také Ugandy (již v roce 1894) byly vyhlášeny protektoráty. V letech 1895-1902 vycházely pro oblast protektorátu Britské Východní Afriky provizorní přetiskové emise, později i definitivní vydání Viktorie s nápisy „BRITISH EAST AFRICA PROTECTORATE". Podobná situace nastala i v Ugandě, kde vznikly například nám známá vzácná provizoria tzv. Cowries, od roku 1898 pak definitivní vydání Viktorie „UGANDA PROTECTORATE".  V roce 1901 došlo ke sjednocení poštovní správy a k vytvoření poštovní unie mezi oběma protektorátními územími a o dva roky později byly vydány první poštovní známky emise Eduard VII. „EAST AFRICA AND UGANDA PROTECTORATES".
První světová válka znamenala zánik německých kolonií v Africe a zapříčinila s tím spojené rozsáhlé územní změny. Mj. na větší části původní Německé východní Afriky bylo vytvořeno britské mandátní území Tanganika. V roce 1920 byla Britská Východní Afrika přejmenována na Keňu a začleněna do impéria jako korunní kolonie. Poštovní unie mezi Ugandou a „novou" Keňou pokračovala a v letech 1922-1927 byla vydávána již námi zmíněná emise Jiří V. „KENYA AND UGANDA" v nových centových, šilinkových a librových hodnotách. Známky byly určeny jak pro poštovní, tak i pro fiskální použití - což platilo zejména pro vysoké librové nominály. Poté co došlo v roce 1935 k připojení Tanganiky k poštovní unii Keni a Ugandy, byla ukončena platnost této emise a byla vydána nová emise známek Jiří V. s nápisem „KENYA, UGANDA AND TANGANYIKA".