Sálová aukce 26 / Autogramy, rukopisy

95264 - 1966 SPISOVATELÉ  kartička z jarní autogramiády nakladat
1966 SPISOVATELÉ kartička z jarní autogramiády nakladatelství Mladá fronta, celkem 47 podpisů různých autorů na obou stranách, např. HANZELKA, HAVEL, HRABAL, JIROTKA, KADÁR, KREJČA, KYNCL, PÁRAL, SKÁLA, ŠIKTANC, VYSKOČIL aj., zachovalé
Vyvolávací cena:
97758 - 1926 FAIRBANKS Douglas (1883–1939), americký herec a rež
1926 FAIRBANKS Douglas (1883–1939), americký herec a režisér, fotopohlednice s vlastnoručním podpisem, společné foto s prezidentem Masarykem a herečkou Mary PICKFORD z návštěvy v Lánech, neprošlé; bez poškození
Vyvolávací cena:
96813 - 1843 FRIČ Josef Václav (1829–1890), český spisovatel,
1843 FRIČ Josef Václav (1829–1890), český spisovatel, novinář a politik, vlastnoruční podpis na předtištěné listině Matice české s kolkem 6Kr, zachovalé
Vyvolávací cena:
89904 - 1919 HLINKA Andrej (1864–1938), slovenský katolický kně
1919 HLINKA Andrej (1864–1938), slovenský katolický kněz, politik, vlastnoruční podpis na peněžní poukázce, zachovalé, mimořádné
Vyvolávací cena:
98058 - 1730 KAREL VI. (1685–1740), císař římský, tištěný
1730 KAREL VI. (1685–1740), císař římský, tištěný patent ve staročeštině s vlastnoručním podpisem a císařskou pečetí, svázané a vlepeno v deskách; bezvadný stav
Vyvolávací cena:
98180 - 1902-10 KAŠPAR Jan (1883–1927), český inženýr, průko
1902-10 KAŠPAR Jan (1883–1927), český inženýr, průkopník letectví, KAŠPAR František (??–1913), Janův otec, hoteliér, sestava 4ks pohlednic s podpisy, 1x adresováno na hotel Veselka v Pardubicích, velmi zajímavé
Vyvolávací cena:
93031 - 1743 MARIE TEREZIE (1717–1780), rakouská císařovna, cí
1743 MARIE TEREZIE (1717–1780), rakouská císařovna, císařský dopis s vlastnoručním podpisem, adresováno na kancléřství Markrabství moravského, text o propuštění z poddanství, krásná papírová pečeť, zachovalé
Vyvolávací cena:
89960 - 1926 MASARYK Tomáš Garrigue (1850–1937), první českosl
1926 MASARYK Tomáš Garrigue (1850–1937), první československý prezident, podpis na jídelním lístku, pěkné
Vyvolávací cena:
95447 - 1930 MUCHA Alfons (1860–1939), malíř, poděkování za b
1930 MUCHA Alfons (1860–1939), malíř, poděkování za blahopřání k 70. narozeninám, celý podpis, dobře zachovalé, vzácné
Vyvolávací cena:

Sálová aukce 26 / Autogramy, rukopisy - Informace

Autogramy a rukopisy

Sběratelství rukopisů velikánů začalo už v antice, velkého rozkvětu dosáhlo v renesanci a v 17. století se rozšířilo po celé Evropě. V českých zemích patřil k největším sběratelům národní buditel Václav Hanka, který pracoval jako správce literárních sbírek Vlasteneckého muzea. Mezi velké sběratele se dále řadil architekt a podnikatel Josef Hlávka, zakladatel a redaktor Moderní revue Arnošt Procházka, dekadentní básník Jiří Karásek ze Lvovic nebo spisovatel Emanuel Lešehrad.

Autogram je vlastnoruční originální podpis osobnosti.

Autograf neboli rukopis, který znamená vlastnoruční text napsaný osobností, který může, ale nemusí být podepsaný. Pochází z řečtiny.

Parafa je zkrácený čili zjednodušený vlastnoruční podpis osobnosti, který se považuje za autogram. Parafa je označována také jako podpisová značka.

Autopen je termín pro počítačem provedený podpis osobnosti podle naprogramovaného vzoru, jak se osobnost podepisuje. Autopeny jsou běžné v USA, kdy osobnosti dostávají mnoho žádostí o autogram, zejména astronauti, filmové hvězdy nebo američtí prezidenti, kteří začali autopen používat od padesátých let 20. století.

Tištěný podpis je termín pro rozmnožené kopie originálně podepsané fotografie.

Sekretářský podpis  je termín pro autogramy, které sice vypadají jako originálně podepsané osobností, ale podepsala se za ni jeho asistentka či jiná osoba.

Zájemci o sběratelství autogramů a autografů v ČR se mohou sdružovat v Klubu sběratelů autogramů - KSA.