Aukce 69 / Faleristika

3434
237506 - 1850 Záslužný kříž, zlatý s korunou, bronz zlacený,
1850 Záslužný kříž, zlatý s korunou, bronz zlacený, smalty, značeno WILH. KUNZ * WIEN X, punc "*", Marko.139; beze stuhy, mírná koroze
Vyvolávací cena: 800
U:X | Den dražby: NeděleDotaz na položkuOznámit možný padělek
3435
237505 - 1864 Válečná pamětní medaile 1864, bronz, s nápisem na
1864 Válečná pamětní medaile 1864, bronz, s nápisem na hraně, trojúhelníková stuha, Marco 359; pěkná
Vyvolávací cena: 500
3436
237504 - 1873 Válečná medaile 1873, bronz, neznačeno, číslovka
1873 Válečná medaile 1873, bronz, neznačeno, číslovka 2 v datu má základnu vlnovkou, Marco 364; nepůvodní stuha, místy skvrnky
Vyvolávací cena: 500
3437
236722 - 1928-1948 Odznak pro střelce z pušky, II. třída, masivn
1928-1948 Odznak pro střelce z pušky, II. třída, masivní bronz mořený a stříbřený, značeno českým znakem, s koženým závěsem + miniatura na špendlíku; zachovalé
Vyvolávací cena: 1 000
U:O5 | Den dražby: NeděleDotaz na položkuOznámit možný padělek
3438
237440 -  RUSKO / BĚLOGVARDĚJCI / šroubovací odznak exilové voje
RUSKO / BĚLOGVARDĚJCI / šroubovací odznak exilové vojenské akademie v Bělehradě, tlapatý kříž s písmeny KPK, bronz, červeno-modro-bílé smalty, neznačeno; bezvadný a vzácný!
Vyvolávací cena: 3 400
3439
238828 - cca 2000 SKAUTING / sestava 9ks různých skautských odznak
cca 2000 SKAUTING / sestava 9ks různých skautských odznaků a plaket, mj. 2x slibový odznak, Zlatý šíp exilových skautů za zásluhy aj.; bezvadné
Vyvolávací cena: 600
3440
236725 - 1928-1950 [SBÍRKY]  ČSR / sestava 7 plaket sportovních a
1928-1950 [SBÍRKY] ČSR / sestava 7 plaket sportovních a vojenských her, obsahuje mj. odznak Závody čs. branné moci 1928, plakety Vrzalův Memorial 1930, Č.T.K. Moravská Slavia - Přebor klubu 1940 aj., uloženo v alpakové krabičce 10x14x3,3cm s věnováním Turnaj seniorů - Pánská dvouhra 40 roků - II. cena - Bystřice p. H.; dobře zachovalé
Vyvolávací cena: 1 000

Aukce 69 / Faleristika - Informace

Faleristika

Faleristika je pomocná věda historická, která se zabývá popisem a historií řádů a vyznamenání. Pojednává o viditelně nošených vyznamenáních, tedy řádech, medailích a odznacích, jež byly uděleny za zásluhy jakéhokoli druhu.

Název faleristika zavedl jako první československý voják a sběratel řádů Oldřich Pilc kolem roku 1937. Výraz je odvozen ze starořeckého slova τὰ φάλαρα, označující kovové ozdoby na přilbách válečníků a jejich koní, převzatého Římany ve tvaru phalerae jako označení vojenských vyznamenání. Byly to kruhové medaile z bronzu, stříbra a zlata, s vyobrazením bohů a nošené na hrudi těchto válečníků.

Faleristika má úzký vztah k heraldice jako nauce o znacích. Heraldika i faleristika mají společné kořeny v době křižáckých válek, kdy se bojující rytíři zdobili symboly. Tyto symboly se staly odznaky tehdejších prvních rytířských řádů. Faleristika převzala heraldickou terminologii při popisování řádů. Předně zásady popisu z pohledu nositele řádu a nikoli z pohledu pozorovatele – čili pravá a levá strana se udávají obráceně.  Záležitostí praktické heraldiky, tj. dodržováním jejích zásad, tvorbou a popisem znaků se kdysi zabývali příslušní královští úředníci – heroldi.