Sálová aukce 28 / Autogramy, rukopisy

102158 - 1924 BENEŠ Edvard (1884–1948), druhý československý pr
1924 BENEŠ Edvard (1884–1948), druhý československý prezident, podpis na formuláři pro telegram, zajímavý text o návrzích Harry A. Garfielda, Williamstown
Vyvolávací cena:
105256 - 1931-49 HRUBÍN František (1910-1971), český spisovatel a
1931-49 HRUBÍN František (1910-1971), český spisovatel a básník, sestava fotografie (Ströminger) s vlastnoručním podpisem a věnováním Josefu Pínovi, lyrický dopis s obsahem psaný na J. Pínu, autoportrét (u kavárenského stolku) na lístku 11x6cm, kresba perem, na okraji akrostichon "Hrubín", doplněno 2ks miniaturních rozkádaček 4x3cm s akrostichy "Jarča" a "Stín", ručně psaný dopis s oslovením "Drazí přátelé" se vzpomínkami kdy chodíval do Daliborky s podpisem "Váš Fílek", ojedinělý soubor
Vyvolávací cena:
106068 - 1885 JANÁČEK Leoš (1854–1928), český hudební skladat
1885 JANÁČEK Leoš (1854–1928), český hudební skladatel, vlastnoručně podepsaná kolkovaná kvitance, kterou podepsal jako ředitel při varhanické škole v Brně, převzetí 22zl. 50kr., křížem lehce přeloženo, formát vyšší A6, dobře zachovalé, mimořádná písemnost!
Vyvolávací cena:
105185 - 1667 LEOPOLD I., (1640–1705), císař římský, král če
1667 LEOPOLD I., (1640–1705), císař římský, král český a uherský, podpis na císařském výnosu - jmenování hraběte Kolowrata zemským hejtmanem, česko - německý text, formát 56x42cm, velká papírová pečeť, dobrá kvalita, hezké
Vyvolávací cena:
104956 - 1775 LUDVÍK XVI. (1754–1793), francouzský král z rodu B
1775 LUDVÍK XVI. (1754–1793), francouzský král z rodu Bourbonů, předtištěná listina s vlastnoručním podpisem "Louis", text o penzionování armádního činitele, datováno Versailles 30.6.1775, hezké, velmi vzácné
Vyvolávací cena:
102160 - 1926 MASARYK Tomáš Garrigue (1850–1937), první českosl
1926 MASARYK Tomáš Garrigue (1850–1937), první československý prezident, BENEŠ Edvard, BENEŠOVÁ Hana, MASARYKOVÁ Alice, COUGET Frédérique aj., podpisy na jídelním lístku z recepce konané u příležitosti odjezdu generála Eugène Désiré Antoine MITTELHAUSSER, velmi zajímavý dobový dokument, bezvadné
Vyvolávací cena:
102965 - 1938 MUCHA Alfons (1860–1939), český malíř, sestava 5k
1938 MUCHA Alfons (1860–1939), český malíř, sestava 5ks albových listů pro emise Hradčany, Doplatní - ornament, Spěšné, O.T. s celým podpisem, dobře zachovalé, vhodné pro exponát, vzácné!
Vyvolávací cena:
106336 - 1800 NAPOLEON I. BONAPARTE (1769–1821), francouzský gener
1800 NAPOLEON I. BONAPARTE (1769–1821), francouzský generál a císař, předtištěná listina s vlastnoručním podpisem BONAPARTE, dekret přidělující důchod vdově po vysokém důstojníkovi, jenž padl v boji, kontrasignace Gérard LACUÉE, Hugues-Bernard MARET, opatřeno velkou osobní pečetí, v horní části alegorie Republiky; mimořádně vzácný dokument z konzulského období (!), Napoleon je na evropském trhu s autografy ze všech historických osobností dlouhodobě nejvyhledávanější a vždy vysoko ceněný, v tuzemsku zcela ojedinělá nabídka (!!!)
Vyvolávací cena:

Sálová aukce 28 / Autogramy, rukopisy - Informace

Autogramy a rukopisy

Sběratelství rukopisů velikánů začalo už v antice, velkého rozkvětu dosáhlo v renesanci a v 17. století se rozšířilo po celé Evropě. V českých zemích patřil k největším sběratelům národní buditel Václav Hanka, který pracoval jako správce literárních sbírek Vlasteneckého muzea. Mezi velké sběratele se dále řadil architekt a podnikatel Josef Hlávka, zakladatel a redaktor Moderní revue Arnošt Procházka, dekadentní básník Jiří Karásek ze Lvovic nebo spisovatel Emanuel Lešehrad.

Autogram je vlastnoruční originální podpis osobnosti.

Autograf neboli rukopis, který znamená vlastnoruční text napsaný osobností, který může, ale nemusí být podepsaný. Pochází z řečtiny.

Parafa je zkrácený čili zjednodušený vlastnoruční podpis osobnosti, který se považuje za autogram. Parafa je označována také jako podpisová značka.

Autopen je termín pro počítačem provedený podpis osobnosti podle naprogramovaného vzoru, jak se osobnost podepisuje. Autopeny jsou běžné v USA, kdy osobnosti dostávají mnoho žádostí o autogram, zejména astronauti, filmové hvězdy nebo američtí prezidenti, kteří začali autopen používat od padesátých let 20. století.

Tištěný podpis je termín pro rozmnožené kopie originálně podepsané fotografie.

Sekretářský podpis  je termín pro autogramy, které sice vypadají jako originálně podepsané osobností, ale podepsala se za ni jeho asistentka či jiná osoba.

Zájemci o sběratelství autogramů a autografů v ČR se mohou sdružovat v Klubu sběratelů autogramů - KSA.