Burda Auction (Filatelie Burda)
NÁPOVĚDA & FAQ           
Odborné články

Vzácnosti z našich aukcí
Objevená falza

Archiv aukcí
   Aukce 58
   Aukce 57
   Aukce 56
   Aukce 55
   Aukce 54
   Aukce 53
   Aukce 52
   Aukce 51
   Aukce 50
   Aukce 49
   Aukce 48
   Aukce 47
   Sálová aukce 46
   Sálová aukce 45
   Sálová aukce 44
   Sálová aukce 43
   Sálová aukce 42
   Sálová aukce 41
   Sálová aukce 40
   Sálová aukce 39
   Sálová aukce 38
   Sálová aukce 37
   Sálová aukce 36
   Písemná aukce 35
   Sálová aukce 34
   Písemná aukce 33
   Sálová aukce 32
   Písemná aukce 31
   Sálová aukce 30
   Písemná aukce 29
   Sálová aukce 28
   Písemná aukce 27
   Sálová aukce 26
   Písemná aukce 25
   Sálová aukce 24
   Písemná aukce 23
   Sálová aukce 22
   Písemná aukce 21
   Písemná aukce 20
   Písemná aukce 19
   Písemná aukce 18
   Písemná aukce 17
   Písemná aukce 16
   Písemná aukce 15

Nakupující

Sběratelství a investice / Odborné články / Neviete, kde predávajú veľmi drahé známky veľmi lacno?

15.06.2009   Autor: Lotto; Počet zobrazení: 6324

Feuilleton

Žijeme vo svete ilúzií. V každodennom zreklamizovanom živote sa na nás valia tisícoraké ponuky tovarov a produktov, z ktorých každý sa tvári ako ten naj, ale stačí si ten najprodukt objednať a razom zistíte, že to nie je to, čo ste čakali - že ten prášok neperie tak dobiela ako v televíznej reklame a že ani ten výnos v dôchodkovej správcovskej spoločnosti nie je taký, aký správcovská spoločnosť sľubovala.


Drobný príklad z našej oblasti, z filatélie.
Na aukčnom serveri Ebay sa ponúkalo niekoľko predtlačených albumových listov so známkami Pošty československej 1919. 10-korunový Parlament, čierne čísla doplatných a zopár ďalších. Známky nálepkou starostlivo vlepené v príslušných okienkach budili dojem autenticity. Vyvolávacia cena bola priaznivá - čierne čísla (v prípade pravosti cca 200 tisíc korún) 0,99 USD, séria Parlamentu vrátanej 10-korunáčky takisto 0,99 USD a niekoľko ďalších listov s rovnakou cenou necelého dolára. V popise bola vždy rovnaká veta: Without guarantee.


Súboj dražiteľov sa začal nedlho po umiestnení známok na serveri. Pretlače pôsobili celkom slušným dojmom, neboli to primítívne falzifikáty. Jeden, dvaja, traja, štyria, piati záujemcovia. V posledných sekundách sa pobili dvaja, Francúz a Čech. A tých 6 lósov si rozdelili fifty-fifty a každý zaplatil v prepočte zopár tisíc korun. Jedna známka s falošnou pretlačou ich mohla vyjsť zhruba na 300-400 korún. Málo? Veľa?


Český dražiteľ vydražil čierne čísla a medzi nimi aj tú "najdrahšiu" - 12 fillérovú. V prípade pravosti pretlače by známka mohla mať cenu približne 100 tisíc korún. A ajhľa - neprešiel ani týždeň a na Ebayi vydražené známky sa začali objavovať na českom Aukre. A hneď vo veľkom štýle. 12-fillérová s vyvolávacou cenou 49.000 Kč alebo KUP TEĎ za 160.000 Kč. Známku prirodzene nikto v limite 7 dní nekúpil. Predsa len - dať dvoj-trojnásobok mesačnej mzdy za známku, u ktorej majiteľ negarantuje pravosť, je príliš veľký risk. Hoci ju krásne vyzväčšoval a pripojil poznámku, že na etalóne sedí. Po neúspešnom predaji si majiteľ zrejmä uvedomil, že to "prepískol" (alebo to bola jeho taktika) a známku ponúkol opäť, ale už s vyvolávacou cenou 1 Kč. A to už bola iná kava. Sto, dvesto, päťsto, tisícpäťsto korún. Záver bol strhujúci - neznámy kupec so zaujímavou aukro-prezývkou za ňu zaplatil vyše 6500 korún. No, 160 ani 49 tisíc to nie je, ale keď neprší, nech aspoň kvapká...


O čom táto príhoda je? O našej povahe. O pripravenosti človeka zarobiť na hocičom. O súťaživosti, o kupovaní si nádeje. Predstavte si, že je vám manželka neverná. Teda asi neverná. Všetko tomu nasvedčuje, neskoré príchody z práce, záhadné telefonáty, ale nemáte istotu, nemáte dôkaz a navyše, ona zatĺka. A teraz si predstavte situáciu - že všetko tomu nasvedčuje a vy ju jedného dňa ešte aj prichytíte. Alebo sa vám so všetkým prizná. Cítite ten priepastný rozdiel? V prvom prípade pravdepodobnosť, v druhom istota. A rovnako je to s "možnofalzifikátmi" a falzifikátmi. Za prvý ste ochotní zaplatiť niekoľko tisíc, za druhý zopár korún.


Kupujeme si nádej. Chceme veriť, že aj my môžeme mať raz v živote šťastie, o ktoré sme sa nepričinili. Veď preto podávame športku, lotto, preto stávkujeme, tipujeme, preto volíme populistov. Nádej, že raz bude lepšie, je mocná čarodejka. A politici, organizátori, predajcovia, manipulátori, podvodníci to veľmi dobre vedia a tešia sa.
Apropós, neviete, kde dnes veľmi drahé známky ponúkajú veľmi lacno?Autor: Lotto (15.06.2009)
Poslední aktualizace:
11.12.2018 15:40
:: © Burda Auction, s.r.o (Filatelie Burda) - Pořádání aukcí, prodej a nákup filatelistického a dalšího sběratelského materiálu (Filatelie, Poštovní známky, Celiny, Celistvosti, Dopisy, Filokratie, Pohlednice a dalších) ::