Aukce 67 / Faleristika

2214
230149 - 1958 Celostátní výstava poštovních známek Brno 1958, j
1958 Celostátní výstava poštovních známek Brno 1958, jednostranná pozlacená stříbrná medaile, na reversu Ag punc 987/1000, rozměry 50x50 mm, váha 81,9g, etue
Vyvolávací cena: 1 000  +220,0 %
U:X | Den dražby: Sobota
Vydraženo za: 3 200 Kč
2215
230151 -  [SBÍRKY]  partie odznaků na 2 platech + v malé krabičce
[SBÍRKY] partie odznaků na 2 platech + v malé krabičce, doplněno o několik různých pamětních medailí a plaket, mj. AE Medaile 1938 - Mnichovská dohoda, Br 55 mm, autor M. Beutler, část z filatelistických výstav; uloženo v krabici
Vyvolávací cena: 1 000  +20,0 %
U:K | Den dražby: Sobota
Vydraženo za: 1 200 Kč

Aukce 67 / Faleristika - Informace

Faleristika

Faleristika je pomocná věda historická, která se zabývá popisem a historií řádů a vyznamenání. Pojednává o viditelně nošených vyznamenáních, tedy řádech, medailích a odznacích, jež byly uděleny za zásluhy jakéhokoli druhu.

Název faleristika zavedl jako první československý voják a sběratel řádů Oldřich Pilc kolem roku 1937. Výraz je odvozen ze starořeckého slova τὰ φάλαρα, označující kovové ozdoby na přilbách válečníků a jejich koní, převzatého Římany ve tvaru phalerae jako označení vojenských vyznamenání. Byly to kruhové medaile z bronzu, stříbra a zlata, s vyobrazením bohů a nošené na hrudi těchto válečníků.

Faleristika má úzký vztah k heraldice jako nauce o znacích. Heraldika i faleristika mají společné kořeny v době křižáckých válek, kdy se bojující rytíři zdobili symboly. Tyto symboly se staly odznaky tehdejších prvních rytířských řádů. Faleristika převzala heraldickou terminologii při popisování řádů. Předně zásady popisu z pohledu nositele řádu a nikoli z pohledu pozorovatele – čili pravá a levá strana se udávají obráceně.  Záležitostí praktické heraldiky, tj. dodržováním jejích zásad, tvorbou a popisem znaků se kdysi zabývali příslušní královští úředníci – heroldi.