Aukce 68 / Faleristika

Aktuálně běží Aukce 69, kde můžete najít podobné položky a dražit!
3282
235079 -  THAJSKO / Řád thajské koruny I. třída, velkokříž; n
THAJSKO / Řád thajské koruny I. třída, velkokříž; na velkostuze stříbrný pozlacený klenot s emaily + stříbrná náprsní hvězda se zlacením a smalty + náprsní stužka + klopová kokarda, značeno thajsky na hvězdě, nepuncováno, uloženo v původní thajsky značené etui; drobné průpichy na velkostuze, jinak bezvadně zachovalé, přiloženo osvědčení Puncovího úřadu Praha o ryzosti
Vyvolávací cena: 18 000

Aukce 68 / Faleristika - Informace

Faleristika

Faleristika je pomocná věda historická, která se zabývá popisem a historií řádů a vyznamenání. Pojednává o viditelně nošených vyznamenáních, tedy řádech, medailích a odznacích, jež byly uděleny za zásluhy jakéhokoli druhu.

Název faleristika zavedl jako první československý voják a sběratel řádů Oldřich Pilc kolem roku 1937. Výraz je odvozen ze starořeckého slova τὰ φάλαρα, označující kovové ozdoby na přilbách válečníků a jejich koní, převzatého Římany ve tvaru phalerae jako označení vojenských vyznamenání. Byly to kruhové medaile z bronzu, stříbra a zlata, s vyobrazením bohů a nošené na hrudi těchto válečníků.

Faleristika má úzký vztah k heraldice jako nauce o znacích. Heraldika i faleristika mají společné kořeny v době křižáckých válek, kdy se bojující rytíři zdobili symboly. Tyto symboly se staly odznaky tehdejších prvních rytířských řádů. Faleristika převzala heraldickou terminologii při popisování řádů. Předně zásady popisu z pohledu nositele řádu a nikoli z pohledu pozorovatele – čili pravá a levá strana se udávají obráceně.  Záležitostí praktické heraldiky, tj. dodržováním jejích zásad, tvorbou a popisem znaků se kdysi zabývali příslušní královští úředníci – heroldi.