Archive / Articles / Soukromá korespondence zcela zdarma?

25.02.2008   Author: Vladimír Dražan, pro Burda Auction a časopis Filatelie; Number of views: 5349

Zájímavý doklad fungování pošty u zásilek vrcholných představitelů minulého režimu.

obr

V loňském roce jsem z pozůstalosti adresátky získal docela zajímavou celistvost. Jde o dopisní obálku velmi malého formátu, pouhých 7 x 11 cm, která byla v roce 1960 odeslána doporučeně ze sekretariátu prezidenta republiky. Tuto skutečnost dokládá dvoukruhové razítko se státním znakem ve fialové barvě, přídavné červené řádkové razítko Doporučeně a běžná R-nálepka pošty Praha 012. Podací pošta na Pražském hradě přijala zásilku k přepravě 11.1.1960, na celistvosti však nejsou žádné zjevné stopy o tom, jakým způsobem bylo zapraveno poštovné. Že by zásilky odesílané ze sekretariátu prezidenta byly osvobozeny od poštovného, tak jako kdysi dopisy panovníků?

V tomto konkrétním případě jde o opožděnou novoroční gratulaci (PF 1960), kterou posílala manželka tehdejší hlavy státu, soudružka Božena Novotná, své dlouholeté přítelkyni. Zásilky vypravené sekretariátem prezidenta republiky byly s největší pravděpodobností podávány na poště Praha 012 hromadně a zapisovány buď na podací archy, nebo do podací knihy, jakýkoliv údaj o způsobu úhrady poštovného však na tomto dopise chybí. Možnost, že byl dopis podán jednotlivě, samozřejmě nelze vyloučit, na pochybnostech o tom, kdo a jak zaplatil poštovné to ale nic nemění. Zásilka vypadá jako nevyplacený doporučený dopis, byla řádně doručena, doplatné však rozhodně nebylo vybráno. Otázkou je, zda by si v té době dodací pošta vůbec dovolila dopis, ze kterého je zcela zjevné kdo jej odesílal, zatížit doplatným. Každopádně se jedná o celistvost, s jakou se nesetkáváme každý den.

Navíc tento dopis cosi vypovídá i o úrovni pracovníků sekretariátu prezidenta. V případě názvu ulice, pojmenované po významném českém básníkovi a představiteli proletářské poezie Jiřím Wolkerovi, nemůže jít o překlep. Písmena W a V jsou totiž na klávesnici psacího stroje od sebe značně vzdálena.Author: Vladimír Dražan, pro Burda Auction a časopis Filatelie (25.02.2008)