Archive / Articles / Krátký pohled do ciziny

02.12.2008   Author: Vladimír Dražan, exkluzivně pro Burda Auction; Number of views: 5589

Komentáře k výsledkům filatelistických aukcí u nás, jaké jsou celkové trendy nebo prodejnost v jednotlivých segmentech trhu a pod., o tom všem se mohou zájemci dočíst např. v každém čísle časopisu MERKUR - REVUE, pro který již téměř 6 let píši rubriku „Filatelistický trh". Jak to ale vypadá na aukcích v zahraničí, o tom má většina z nás jen kusé informace. U většiny firem jsou naprostou samozřejmostí luxusní aukční katalogy, tištěné na křídovém papíru a někdy dokonce i v pevné vazbě, které jsou zájemcům (pokud nejsou stálými zákazníky) zasílány proti úhradě 10 - 20 €. Zejména u speciálních aukcí významných firem, zaměřených na konkrétní sběratelský obor nebo poměrně úzkou sběratelskou problematiku (např. Zeppelínová pošta, Sársko, Bavorská číslicová razítka a pod.), se vyplatí uvedenou částku do aukčních katalogů investovat, neboť to jsou doslova učebnice filatelie.


Pro dnešní příspěvek jsem si vybral sálovou aukci rakouské středně velké aukční firmy VIENNAFIL AUKTIONEN, která se uskutečnila 20.9.2008 přímo na výstavě WIPA´08, v Austria Center Vienna,. Nabídnuto bylo pouze 597 pečlivě vybraných položek, které byly v aukčním katalogu formátu A 4 (váha 0,7 kg) samozřejmě všechny vyobrazeny barevně, v měřítku 1 : 1 (Obr. 1).

obr Obr. 1: Titulní strana aukčního katalogu

Přitom standardní nabídka na sálových aukcích této firmy je cca 2 500 - 3 000 losů, pořadatelé však správně usoudili, že zákazníci kteří vážili cestu na výstavu WIPA´08, nebudou ochotni strávit celý den na jejich aukci. Převážnou část nabídky tvořily položky klasické filatelie, těžištěm celé aukce byly pochopitelně položky rakouské provenience, počínaje klasickou emisí z roku 1850 a konče moderními raritami jako jsou např. známky z emise Parlament 1919/21 s obráceným středem (katalog ANK 274c, 284 D, 287 D), nebo nezoubkované známky ze 40.-60. let (např. ANK 995U, 1129-32U). Na své si však rozhodně přišli i sběratelé jiných známkových zemí. Že je v poslední době mimořádný zájem o filatelistický materiál z nejrůznějších zemí Asie a Jižní Ameriky, to potvrdila i světová výstava PRAGA 2008, když velké zlaté medaile byly uděleny exponátům klasických známek takových zemí jako Ecuador, Kolumbie, Venezuela, Thajsko, Samoa nebo Britská Nová Guinea a Papua..
Není proto divu, že tato aukce (i pro mne trochu překvapivě) začínala nabídkou více než 40 položek Mongolska z let 1879-1939 a teprve poté následovaly známky, celistvosti a výstřižky s razítky z jižních Tirol (Trenttino), rakouská I. emise, atd. Že i o takovou známkovou zemi jako je Mongolsko může být na aukci pořádané v Evropě značný zájem, to zcela jednoznačně dokazují realizované ceny. Např. výplatní známka v hodnotě 1 dolar z roku 1931, vydání pro Ulan-Bator s ručním fialovým přetiskem „Postag" (Obr. 2), byla místo požadovaných 15.000€ přiklepnuta za 25.000€! Z mého pohledu bylo zajímavé i to, že některé z nabízených mongolských celistvostí ze 30.let byly adresovány na našeho známého sběratele p. Viktora Indru.

obrObr. 2: Mongolská známka z roku 1931

Těžištěm celé aukce byla klasická filatelie, převažovaly pochopitelně položky Rakouska, ale i z jiných známkových zemí bylo možné zakoupit zajímavý filatelistický materiál který se rozhodně nenabízí každý den. Z celé řady dosažených velmi zajímavých výsledků bych se proto zmínil o několika položkách z evropských zemí. Britská nevydaná služební známka 1p z roku 1840 (kat. Stanley Gibbons č. VI.), navíc se širokým okrajem (viz obr. 3), byla přiklepnuta za 28.800€. U nás občas se vyskytující známka Ruska č. 1 (obr. 4), tentokrát s originálním lepem, byla přiklepnuta novému majiteli za 9.600€, ze staroitalských států stojí za zmínku známka Neapole v hodnotě 50 G, vydání 1858 (kat. Sassone 14b), která změnila majitele za 7.800€ (obr. 5) a tak bych mohl hodně dlouho pokračovat. Podotýkám, že uváděné ceny jsou ceny příklepové, ke kterým je třeba v případě firmy VIENNAFIL AUKTIONEN připočítat provizi pořadatele ve výši 20 % + DPH (20 %) a pokud si zákazník nevyzvedne vydražené položky osobně, zaplatí navíc i poštovné a balné, takže skutečně zaplacená cena je vždy minimálně o 25 % vyšší! Zejména u dražších položek to jsou docela zajímavé částky, se kterými je třeba předem počítat.

obr obrobr
Obr. 3:
Nevydaná služební známka Velké Britanie.
 Obr. 4:
Neupotřebená známka Ruska č. 1.
Obr. 5:
Neapol, hodnota 50 G z roku 1858

Zajímavá jsou bezesporu i pro nás celková čísla. Aukce se zúčastnilo více než 250 dražitelů, z toho plných 55 % bylo ze zahraničí (!), celková prodejnost lehce přesáhla 55 %. Na závěr bych uvedl ještě jedno zajímavé číslo: průměrná cena dosažená za každou prodanou položku byla 1.870€, tj. cca 46.000Kč! U nás se stále ještě i na sálových aukcích běžně nabízejí položky s vyvolávací cenou 500 Kč, někdy dokonce i 300Kč. Je zcela evidentní, že při stále se zvyšujících režijních nákladech aukčních firem se i pořadatelé filatelistických aukcí v ČR dostanou brzo do situace, kdy levné položky budou nuceni odmítat, nebo je nabízet výhradně v písemných aukcích, jejichž režie je výrazně nižší.Author: Vladimír Dražan, exkluzivně pro Burda Auction (02.12.2008)