Archive / Articles / Burza pod širým nebem

27.05.2011   Author: Vladimír Dražan, exkluzivně pro Burda Auction; Number of views: 4482

Zajímavý pohled českého odborníka na filatelii v Katalánsku.

Letos v květnu při návratu z dovolené jsem v 7 hodin ráno přiletěl do Barcelony, ale spoj do Prahy odlétal až odpoledne ve 14:30 hod. Jelikož jsem už dříve absolvoval s německou cestovní kanceláří Neckermann prodloužený víkend v Barceloně (která se mi opravdu velmi líbila), rozhodl jsem se, že nebudu čekat v letištním terminálu až do odpoledních hodin, a odjel jsem do centra místním autobusem s plánem, že se pomalu projdu, zejména po známém turistickém bulváru "La Rambla" a po obědě se vrátím na letiště.
Šel jsem pomalu z náměstí Placa Catalunya až k pomníku Mirador de Colom poblíž přístavu, který oslavuje Kryštofa Kolumba, nasával atmosféru a prohlížel si vývěsní štíty, portály, sochy a občas i některé stánky, zejména s květinami nebo s obrazy místních malířů. Při zpáteční cestě jsem v boční ulici zahlédl krásnou kašnu, kterou jsem si chtěl vyfotografovat. Když jsem došel až k té kašně (obr. 1), zjistil jsem, že jsem na Garibaldiho náměstí, které je zcela zaplněno desítkami stánků.

 obr obr
Obr. 1: Kašna na náměstí Placa Garibaldi. Obr. 2:Návštěvníků bylo víc něž dost.

Místo očekávaného obvyklého tržiště jsem nevěřícně zíral! Kašna rozděluje náměstí na přibližně stejně velké poloviny, vpravo od ní byly výhradně stánky s filatelistickým materiálem (obr. 2), naopak v levé části, často i ve velkých počtech, se nabízely mince a bankovky (obr. 3). Stánků bylo minimálně 2x víc než na pražském veletrhu SBĚRATEL, přičemž sortiment některých prodejců byl srovnatelný s nabídkou obchodníků v evropských kamenných obchodech. Desítky nových alb, zásobníků, katalogů i moderních pomůcek, doslova ráj pro každého filatelistu (obr. 4).

 obr obr
Obr. 3: Jeden ze stánků s numismatickým materiálem. Obr. 4:Na naše poměry něco skutečně nevídaného.

Pochopitelně zcela jednoznačně převažoval materiál španělské provenience, od klasiky až po novodobé FDC, ve vystavených zásobnících a výběrových sešitech se poměrně často nabízely známky i celistvosti nejen ze sousedních států Portugalska a Francie, ale i z Velké Británie, Itálie nebo USA. Přestože jsem československý ani český filatelistický materiál neviděl, celkový dojem byl impozantní! Přes poměrně chladné počasí, zataženou oblohu a pro místní zcela nepochybně i časnou ranní hodinu, byla burza hojně navštívena, skoro u každého stánku si hned několik sběratelů doplňovalo své sbírky (obr. 5). Bohužel jsem neměl dost času na to, abych na místě pátral po tom, kdo je pořadatelem této fantastické burzy pod širým nebem, zda se koná pravidelně každou neděli dopoledne, či jen občas, atp. Během necelé půlhodinky, kterou jsem tomu "úkazu" mohl věnovat, jsem došel k závěru, že to alespoň v některých zemích není s filatelií až tak zlé, jak se alespoň u nás s oblibou tvrdí. Každopádně to pro mne bylo příjemné zpestření končící dovolené ...

 obr
Obr. 5: Většina návštěvníků si určitě přišla na své.

 Author: Vladimír Dražan, exkluzivně pro Burda Auction (27.05.2011)